Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
SOSYAL MEDYAYA DİKKAT
31.07.2013  
 
İNTERNET DOLANDIRICILIĞI
İNTERNET UYARISI
Günümüzde teknoloji ağının gelişmesi ile birlikte buna paralel olarak suç işlemeyi alışkanlık haline getiren veya suça meyilli olan şahısların teknolojiyi, özellikle bilgisayar, internet ve çep telefonu vs. kullanmak suretiyle muhtelif suç türlerini de geliştirdikleri ve haksız yere menfaat temin ederek vatandaşlarımızı dülandırdıkları tespit edilmiştir.
İnternet üzerinden e-mail veya MSN ile kendilerini emniyet, jandarma vay herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtan şahısların sahtecilik ve dolandırıcılık yaptıkları anlaşılmıştır.
Hiçbir Emniyet Teşkilatı personeli internet üzerinden herhangi kişisel bilgi ve belge istememektedir. bu gibi bilgi ve belge isteyenlere hiçbir zaman rağbet gösterilmemesi gerekmektedir.
bu tür girişimlere maruz kalan vatandaşlarımızın hiç bir işlem yapmadan kolluk kuvvetlerine bilgi vermesi rica olunur.
MSN ÜZERİNDEN KONTÖR HIRSIZLIĞI
MSN şifrelerinin çalınmasının yaygınlaşması ile birlikte, MSN mağduru vatandaşların sayısında da artış yaşanmaktadır. internet kullanıcılarına ait e-mail ve msn gibi haberleşme programlarına ait şifrelerin ele geçirilerek mağdurun iletişim listesinde bulunan irtibatlarına, mağdarun konuşmaları taklit edilerek, mağdur adına konuşan hackerler karşılarındaki kişilerden kontör veya borç para talep edebilmekte daha sonra ise bu kişileri bazı sitelere yönlendirerek ya da resim ve dosyalar göndererek bu kişilere ait şifre bilgilerini haksız kazanç elde edebilmek, şahsı yeni kurban haline getirmek ve aynı yöntemle kurban zincirini gelişletmek için ele geçirmeye çalışmaktadırlar.
TELEFONLA KONTÖR HIRSIZLIĞI
Kendilerini emniyet görevlisi olarak tanıtarak başkalarına ait cep telefonu numaraları ile arayan şahısların dolandırıcılık yaptıkları anlaşılmıştır. olay genellikle şu şekilde olmaktadır.
vatandaşın cep telefonuna kendisine kayıtlı olmayan bir numara çağrı bırakır. vatandaş çağrı bırakan telefonu aradığında telefonu açan şahıs kendisinin emniyet müdürlüğünde görevli olduğunu vatandaşa ait telefon ile bir bayanın rahatsız edildiği hatta tehdit edildiği, bu konuda şikayet olduğu gerçek şüphelisinin tespit ve yakalanması için çalışma yapıldığını bu konuda kendilerine yardımcı olunması gerektiğini beyan ederek, bu görüşme yapıldığı esnada telefondan telsiz sesleri fonu verilir vatandaşı polis olduğuna ikna ettikten sonra en yakın markete yada petrol istasyonları marketlerine gitmelerini telefonuna ait kontör almalarını bu olayın gizli yürütüldüğünü kimseye herhangi bir şey söylememelerini telefonun ise kendileri kapatmalarını isteyinceye kadar kapatmamalarını şahsı teknik olarak takip ettiklerini beyan ederek vatandaşın markete yada petrol istasyonuna gönderirler. telefonu açık olan vatandaşa marketten 5 veya 10 tane 250lik kontör aldırırlar. kontörleri alan vatandaştan şifreleri söylemesini isterler şifreleri aldıktan sonra olayın gizliliğini öne sürerek kontör kartlarının imha edilmesini isterler. müşteki saatlerce telefonu açık şekilde oyalayarık vatandaşlardın tekrar kontör almasını isterler. vatandaşlar parasının olmadığını söylediklerinde vaya bahane uydurduğu zaman paranızı teşkilatımız daha sonra ödeyecek şahıs akalanmak üzere tütfen bağlantıyı kesmeyin gibi bahaneler uydurdukları anlaşılmaktadır. vatandaşların ya şarjı bitmesi üzerine ya da şahısların polis olmayacağına inandıkları anda telefonu kapattıkları bu şekilde dolandırılan vatandışlarımızın çoğunluğunun polise herhangi bir müracatta dahi bulunmadıkları öğrenilmiştir.
ADLİ BOYUT
Bilişim suçları kapsamında değerlendirelen MSN ardes ve şifresinin hacklenmesi ve devamında nitelikli olandırıcılık suçu şikayete bağlı bir suç türüdür. MSN hırsızlından mağdur olan vatandaşlarımızın şikayetçi olduğu konular ile ilgili elde edebildiği tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirler, ayrıca en yakın polis merkezine bilgi verebilirler.
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • KGYS
  • BİMER
  • İçişleri Bakanlığı
  • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
  • Polis Radyosu